Digitalizace a digitální ekonomika v kontextu konceptualizace regionálního a lokálního rozvoje: Empirický výzkum a mezinárodních konference na Leadership & Governance 2024

Věda a výzkum

Doba řešení: 1. března 2023 - 28. února 2025
Řešitel: Ing. Martina Kubíková
Pracoviště: Národohospodářská fakulta
Katedra regionálních studií (5070)

Samostatný řešitel
Poskytovatel: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
program: Interní grantová agentura VŠE
Celkový rozpočet: 397 980 CZK
Registrační číslo F5/31/2023
Číslo zakázky: IG507033
Regionální i lokální rozvoj byl v prvních dvou dekádách nového milénia pod tlakem rostoucího významu procesu digitalizace, která zásadním způsobem postupně mění podmínky pro formování regionální konkurenceschopnosti. Zástupci regionálních i místních samospráv tudíž musí reflektovat ve svých rozhodovacích procesech vliv tohoto přirozeného technologického pokroku, který je navíc doprovázen řadou dalších externích globálních i geopolitických vlivů, tj. zejména globalizace, dopady klimatických změn a s tím související tlak na proces „greening“ (viz např. Zelená dohoda pro Evropu), válka na Ukrajině a související makroekonomické turbulence na energetických trzích, které se dramaticky propisují do každodenního života jednotlivců, firem, neziskových společností i územní samosprávy. V kontextu výše uvedené Zelené dohody pro Evropu je na úrovni EU kladen velký důraz mj. na digitalizaci v rozvoji regionů, což má silně normativní základ bez jasně vymezených konkrétních způsobů pro příslušné hodnocení.

Z tohoto důvodu je hlavním cílem projektu v roce 2023 konceptualizovat stávající možnosti pro měřitelnost procesu digitalizace regionálního a lokálního rozvoje v podmínkách intenzivnějšího využívání možností digitální ekonomiky, a na tomto základě připravit a zorganizovat mezinárodní vědeckou konferenci na VŠE v Praze v březnu 2024 (ve spolupráci s Northumbria University (UK), University of Birmingham (UK), Tampere University (Finsko), Essca - School of Management (Angers, Francie), Regional Studies Association (UK), kterou bude za Národohospodářskou fakultu VŠE Praha spolugarantovat prof. Ing. Martin Pělucha, Ph.D. Zmíněná mezinárodní vědecká konference bude součástí celé série v průběhu období 2023 až 2025 na jednotlivých partnerských univerzitách. Řešitelský tým předpokládá, že realizace konference na VŠE v Praze a aktivní účast NF v této sérii umožní nejen kvalitní publikační činnost členů řešitelského týmu, ale také přípravu dalších mezinárodních projektů.

Kontext tématu tohoto projektu vychází ze situace, kdy digitální ekonomika představuje jeden z pěti prioritních cílů EU, na který navazuje celá škála strategií a nástrojů pro její podporu a implementaci. Se zvyšujícím se objemem podpory roste také tlak na monitorování a vyhodnocování úspěšnosti politik. Evropská komise sleduje stav a vývoj digitalizace ve čtyřech základních oblastech na národní úrovni. Avšak regionální či lokální úroveň není nereflektována. Vzhledem k silné vnitřní meziregionální diferenciaci digitální výkonnosti jednotlivých územních celků v ČR je pro tvorbu evidece-based politik nezbytné znát stávající stav jednotlivých regionů. Významu sledování a vyhodnocování digitalizace na regionální úrovni přidává fakt, že Česká republika je jednou z několika zemí EU, kterou v následujících letech čeká transformace tzv. „uhelných regionů“ na regiony uhlíkově neutrální. Transformační proces pro regiony představuje velkou výzvu s významným přesahem na národní ekonomiku. A právě digitální technologie přinášejí způsoby, jak tuto výzvu snáze překonat a stát se konkurenceschopnější. Proto je projekt rozčleněn do dvou fází, kdy v prvním roce 2023 dojde k zjištění aktuální digitální výkonnosti regionů ČR a vymezení případných spill-over efektů, včetně hodnocení role digitalizace při transformaci uhelných regionů. V druhém roce řešení projektu bude realizována mezinárodní vědecko-výzkumná konference, na které budou empirické výstupy detailně představeny a diskutovány další možnosti pro finalizaci příslušných zjištění a závěrů, což vyústí v patřičný publikační výstup v periodiku evidovaném na WoS (Q1 nebo Q2). Z těchto důvodů si členové týmu kladou za cíl posílení strategických přístupů k implementaci, monitorování a vyhodnocování jednotlivých nástrojů vedoucích k rozvoji digitální ekonomiky. Účast na sérii mezinárodních konferencí (a organizace jedné z nich) výrazně přispěje k vybudování silné networkingové síti s prestižními univerzitami s možností další spolupráce.

Projekty řešitele