Experimentální agilní metodiky pro řízení motivace ve Velmi Malých Entitách

Věda a výzkum

Doba řešení: 1. března 2023 - 28. února 2025
Řešitel: Ing. Marcel Valový
Pracoviště: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra informačních technologií (4060)

Samostatný řešitel
Poskytovatel: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
program: Interní grantová agentura VŠE
Celkový rozpočet: 395 920 CZK
Registrační číslo F4/61/2023
Číslo zakázky: IG406043
V dnešním světě musí velmi malé entity (organizace, týmy a pracovní skupiny do 25 členů), aby konkurenčně obstály v pozici dodavatelů IT služeb na globálním trhu, být agilní a zároveň implementovat průmyslové standardy. Jednou z cest k dosažení obojího a při omezených zdrojích je implementovat vybrané profily z nové série mezinárodních standardů ISO/IEC 29110 umožňující velmi malým entitám řídit projekty a vyvíjet software na světové úrovni. Druhým klíčem k úspěchu jsou motivovaní pracovníci. Motivace softwarových profesionálů je však obtížně řiditelná a vlivem poslední série stresujících geopolitických a makroekonomických událostí také snížena.

Předkládaný projekt si dává za cíl pomoci velmi malým entitám dosáhnout úspěchů při řízení projektů a vývoji softwaru. Především se zaměří na rozšíření doporučení „Agile Software Development Guidelines“ (WG24, 2020), které jako část č. 5-4 výše zmíněné série standardů doplňuje v praxi nejpoužívanější „Basic Profile“ (část č. 5-1-2 série). Empiricky vybere vhodné agilní metody softwarového vývoje, které rozvine do motivační formy a začlení. Důraz bude kladen na jejich efekt na autonomní motivaci softwarových profesionálů při rozlišování jejich osobnostních charakteristik.

Ačkoliv softwarové inženýrství dnes představuje primárně lidskou činnost, s ním sdružené vědní disciplíny jsou stále orientovány převážně na procesy a nástroje, ale méně na lidské faktory. A proto tento projekt svých cílů bude dosahovat inovativní syntézou dvou věd, Informatiky a Psychologe. Empirické jádro budou tvořit experimentální výzkumy, pro jejichž analýzu bude použito smíšených vědeckých metod, včetně moderních kvantitativních a kvalitativních analytických přístupů, určených zejména pro specifika pracovního oboru Behavioral Software Engineering (Lenberg et al., 2015), do nějž se řadí i náš projekt.

Závěry budou validovány ve vybraných velmi malých entitách na území České republiky a poslouží k vytvoření metodického rámce pro zavádění agilních metodik a jejich dílčích metod v jejich motivační verzi do velmi malých entit. Rámec bude za praktický cíl mít usnadnění agilní transformace velmi malých entit a zvýšení motivace jejich softwarových profesionálů.

V neposlední řadě je vhodné zmínit, že série mezinárodních standardů ISO/IEC 29110 vzniká od r. 2008 pod záštitou pracovní skupiny ISO WG24, mezi jejíž zakládající členy patří i garantka navrhovaného projektu, a také že část 5-4 je aktuálně věcně považována za dokončenou, avšak procesně se ještě nachází ve fázi recenzního řízení, aby mohla být v roce 2023 vydána jako mezinárodní standard. Tento vědecký projekt bude jedním z jejích pilotních.

Zdroje:
1. WG24, 2020. Systems and software engineering -- Lifecycle profiles for Very Small Entities (VSEs) –– Part 5-4: Agile Software Development Guidelines. International Organization for Standardization, Geneva, CH, Standard ISO/IEC TR 29110- 5-4.
2. Lenberg, P., Feldt, R., & Wallgren, L. G. (2015). Behavioral software engineering: A definition and systematic literature review. Journal of Systems and Software, 107, 15–37. https://doi.org/10.1016/j.jss.2015.04.084

Projekty řešitele